— O kapele

43 let
na pódiu

Švihadlo začínalo v roce 1983 v Mladé Boleslavi jako jedna z prvních československých reggae kapel. Od té doby kapelou prošly desítky členů - současná sestava drží pohromadě od roku 2024.

Bio

Švihadlo

Kapela Švihadlo je již přes 40 let vytrvalým zástupcem reggae v Čechách (založena v roce 1983 v Mladé Boleslavi).

Kapela vytrvale objíždí kluby a festivaly v České republice a na Slovensku, koncertovala i v mnoha okolních zemích (Polsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko) a dokonce i v Číně (v r. 2000). Za dobu své existence vydala 7 řadových alb (za album Oči otevřený obdrželo Švihadlo cenu Anděl v žánrové kategorii ska & reggae) a 4 výběrová. Nejnovější je album Něco se láme, které vyšlo v březnu 2026. Zvukové produkce alba se ujal Adam Lanči (Cocoman).

Kompletní biografie
— Členové

Aktuální sestava

Petr Šturma kytara, zpěv
Jiří Charypar kytara, zpěv
Marie Týzlová perkuse, zpěv
Josef Marek baskytara
Hynek Šturma klávesy
Vítek Koch bicí nástroje
Bharata Rajnošek saxofon
Jarunka Kopecká zpěv
Gabriela Hráčková Zpěv
— Historie

Čtyřicet let v krocích

1983
V létě 1983 vzniká v jedné garáži v Mladé Boleslavi trio „Nouzový východ" ve složení Petr Šturma – kytara, zpěv, Jan Dusil – basová kytara, zpěv a František Pánek – bicí, zpěv.

Kapela hraje hlavně vlastní věci ovlivněné punkem a tehdejší tzv. „novou vlnou". Na podzim téhož roku se ke kapele přidává Luděk Šindelář – violoncello, zpěv a Marie Vrabcová – kytara, zpěv. Ještě o něco později i Vangelica Ladasová – klávesy, zpěv. Už v té době začíná kapela experimentovat s reggae. Následuje první vystoupení v Praze na akci Hanspaulské hudební léto, kde kapela sklízí velký úspěch. Přichází pozvání na festival v Ostrově nad Ohří. Někdy v této době mění „Nouzový východ" název na „Švihadlo". Nikdo už ale dnes neví přesně kdy ani proč.
80. léta
Činnost kapely provázejí běžné starosti té doby – hledání zkušebny, tzv. zřizovatele, přehrávky, odchody členů na vojnu, mj. i minimální možnosti koncertování. V kapele se také objevuje perkusista a příležitostný zpěvák Jiří Šimsa, v té době neúnavný propagátor reggae a africké hudby a asi první český reggae DJ.

Kapela nahrává a samizdatem vydává několik demokazet – „Pěkný sody", „Plná břicha", „Pošlapaný nebe".
1988
První velká koncertní příležitost přišla v lednu 1988 – společné vystoupení ve velkém sále pražské Lucerny s kapelami „Yo Yo band" a „Laura a její tygři". Následují první koncerty v pražských klubech, na přehlídce Rockfest, na soutěžním festivalu Rocková Vysočina a také v Bratislavě.

Kontakt s polskými reggae kapelami nese plody v podobě dvou zájezdů do Polska, kde Švihadlo vystupuje na koncertě opoziční strany Solidarnosc a objevuje se také v polské TV.
1989
V létě 1989 dochází k zásadní události – kapela se na prvním letním Open Air Reggae Festivalu v Řevnicích seznamuje s Jamajčanem Vincentem Richardsem, který bude s kapelou vídán dlouhá léta.
90. léta
Nastává velké společenské uvolnění a svoboda přináší mnoho inspirace pro novou tvorbu. Do Švihadla přichází kytarista Babaletu Jiří Charypar, který v kapele působí dodnes a který se zásadním způsobem podílí na produkci všech vydaných nahrávek. S kapelou také začíná hrát bubeník Pavel Hájek, který ve Švihadle působí téměř do roku 2000.

Švihadlo vystupuje pravidelně na různých hudebních přehlídkách a také v nově vznikajících klubech v nyní dostupném zahraničí (v Polsku, Německu a Rakousku).
1992
Kapela natáčí první studiové nahrávky, na kterých jako hosté účinkují Jirka Šíma a Roman „Bobick" Kubát z „YoYo Bandu". Na píseň „Všechno je tu Babylon" vzniká koncem roku první televizní videoklip.
1994
Švihadlo konečně vydává první album „REGGAE VOL. 1". Při natáčení desky s kapelou poprvé spolupracuje saxofonista Bharata Rajnošek, který se posléze stává členem kapely a vystupuje s ní občas dodnes.
1995
V květnu odchází na mateřskou dovolenou Vangelica – nyní již Dusilová. Na její místo přichází Petr Pištora (ex Ivan Hlas), se kterým Švihadlo odjíždí na zájezd do Polska a na sérii letních festivalů. Je také podepsána smlouva s brněnskou firmou INDIES rec. o vydání dalšího CD.

Vzniká také píseň „Zelený list", která má premiéru 21. září na festivalu v Bohnicích a bez které se od té doby neobejde takřka žádný koncert.
1997
První jarní den roku 1997 křtí Švihadlo CD „SLUNCE". „Zelený list" na několik týdnů opanovává hitparádu Velká sedma Rádia 1 a k písničce vzniká i videoklip. Celé jaro i léto kapela koncertuje, na festivalu v Trutnově vystupuje po Faith No More a roztančí takřka 10 000 návštěvníků.

Na podzim dochází v kapele k několika personálním změnám, po nichž v kapele zůstává nová rytmika – basista Josef Marek a bubeník Tomáš Krček. Kapela stále častěji využívá dechové sekce ve složení: Martin Šulc (tenorsax), Jirka Průša (trombon) a Lukáš Linhart (trubka), někdy i Bharata Rajnošek (tenorsax).
1999
Na místo odcházejícího Petra Pištory přichází nový klávesista Martin Červinka.
2000
Velkým zážitkem je pro kapelu měsíční turné v Číně v srpnu 2000, možná první reggae kapela, která v Číně kdy hrála. Ihned po návratu následuje společný zájezd do Chorvatska s Garáží, to už ale v kapele bubnuje nový bubeník Dominik Tůma.

Koncem roku 2000 vychází singl se dvěma verzemi písně „Ladronka" na podporu stejnojmenného, násilně vystěhovaného squatu v Praze. Singl se na přelomu roku drží několik týdnů v hitparádě Rádia 1.
2002
Vychází další album „SÁM SI TO NEVYCHUTNÁM", do kapely přichází zpěvačka Šárka Růžičková. Je dokončen dokumentární film Davida Síse „ŠVIHADLO NAŽLUTO" z turné po Číně v r. 2000. Česká ani žádná jiná televize na tento dokument nezareagovaly. Zůstal tak jen na kazetách VHS.
2003
Na jaře Švihadlo absolvovalo několik úspěšných společných koncertů se slovenskými Polemic. Pod vlivem společného koncertování složil Petr Šturma novou česko-slovenskou písničku „Reggae & Ska", ve které Švihadlo spolupracuje se zpěváky a dechovou sekcí Polemicu.

V září Švihadlo oslavilo neuvěřitelné 20. výročí od založení kapely, a to velkým koncertem spojeným se křtem nového CD POZPÁTKU (2003 – 1983) v pražském klubu Roxy. CD mapuje hudební historii kapely dosud nevydanými nahrávkami. V kapele za klávesami střídá Martina Červinku Ondřej Vávra.

Kapele se plní jeden ze snů – vystupuje jako support legendárních Black Uhuru s neméně legendární rytmikou Sly Dunbar a Robbie Shakespeare.
2004
Na jaře přichází do kapely bubeník Borek Ondráček, který zde vydrží celých 12 let. V témže roce vychází album „REGGAE minideSKA", které obsahuje dvě nové písně Švihadla a šest remixovaných skladeb z posledního velkého alba „Sám si to nevychutnám". Titulní skladbou se stalo česko-slovenské Reggae & Ska ve spolupráci s Polemic.

17. listopadu 2004 „oslavuje" Švihadlo v Pražském klubu Roxy s novou vlastní videoprojekcí, která kapelu doprovází na větších koncertech přibližně rok.
2005
Na jaře se natáčí nová deska „Oči otevřený" a při té příležitosti začíná i spolupráce s vokálním kvartetem „G⃰apeels", která bude trvat několik let.

Letní cestování zavedlo Švihadlo i do Maďarska na reggae festival u Balatonu, v Trutnově se pak odehrál další splněný sen, kdy Švihadlo vystoupilo před legendární Marleyho kapelou The Wailers.
2007
Za album „Oči otevřený" dostává Švihadlo ocenění Anděl v žánrové kategorii ska & reggae.
2008–2009
Na postu basisty se jako záskok za Pepu Marka, který pracovně působí v Anglii, střídá Peter Pavlík (ex YoYo Band).
2010–2011
Do kapely přichází Honza Šimáček – klávesista se svěžím zvukem, kapela natáčí singl „V síti" a začíná se připravovat nová deska „Času je málo", která vychází o rok později. Díky písničce „Času je málo" se kapela podívala i do filmu – píseň zazní ve filmu „Láska je láska".
2013
Švihadlo slaví velkým koncertem v Lucerna Music Baru 30 let existence a zdaleka nekončí.
2014
Klávesáckou štafetu přebírá Vítek Beneš a v kapele po 15 letech končí Jamajčan Vincent Richards.
2015
Na pozvání Vítka přichází do kapely charismatický zpěvák, kytarista a skladatel Yannick Tevi ze souostraví Vanuatu, který obohatil repertoár kapely několika autorskými novinkami a stává se tak stálým hostem Švihadla.
2017–2018
Přicházejí omlazení kapely – za bicí usedá Jakub Kočí, za klávesy se staví Hynek Šturma a Jana Otáhalová, která však v létě odjíždí na studijní pobyt do zahraničí. Kapela v této sestavě natáčí první písničky na připravované album a hraje v klubech i na festivalech.

13. září 2018 Švihadlo v Praze na Střeleckém ostrově oslavilo spolu s mnoha hosty 35. výročí vzniku kapely velkým koncertem.
2019–2020
Kapela usilovně koncertuje a zároveň pracuje na nové desce. Koncem roku jsou donahrány všechny základy, sóla a zpěvy. Míchačky jsou nasměrovány do studia Michala Ditricha Hypnolet, kde se deska dokončuje začátkem roku 2020.

Natáčení desky je završeno odpočinkovým zájezdem na vysněnou Jamajku – zpátky ke kořenům. Začátkem března 2020 nová deska „Vůně trávy" vychází – ale také COVID přichází. Najednou je tma, prázdno a nikde se nehraje.
2022–2024
Z kapely odchází bubeník Jakub Kočí a na jeho místo nastupuje Vítek Koch. V roce 2023 slaví Švihadlo 40 let existence velkým koncertem v Lucerna Music Baru. O rok později vychází z tohoto jubilejního večera živý záznam na CD „40 let ON TOUR – Live!".
2025–2026
Švihadlo se pouští do nové tvorby a po 15 letech znovu spojuje síly s producentem Adamem Lančim (Cocoman), který se ujal produkce chystaného alba. V březnu 2026 vychází nová deska „Něco se láme". Mezitím kapela nezahálí a pravidelně koncertuje po klubech a festivalech.

Používání cookies

Chceme Vám poskytnout co nejpřesnější informace a pomoci Vám co nejrychleji najít vše, co Vás zajímá. K tomu potřebujeme ukládat soubory cookies.

Pro správné fungování webu uchováváme jen ty nejnutnější anonymní cookies. Vše ostatní je uchováváno pouze při poskytnutí souhlasu. Více informací naleznete v sekci cookies.